Jaką rolę w badaniach gruntu odgrywa płyta dynamiczna?
Badania płyta dynamiczna stosuje się sprawdzania zagęszczenia i kontroli nośności gruntu pod budynki, drogi, rurociągi oraz linie kolejowe.
Płyta dynamiczna
Budowa dróg kolejowych i drogowych wymaga pomiarów podłoża. Dlatego coraz częściej laboratoria drogowe wykonują badania stanu zagęszczenia gruntu płytą dynamiczną. Urządzenie to ma wiele zalet, przede wszystkim krótki czas badania, około 2 do 3 minut oraz szybki dostęp do wyników badań. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim pomiarze oraz sprawdzeniu jego poprawności. Badanie polega na ustaleniu zależności pomiędzy zagęszczeniem gruntu, a jego odkształceniem pod obciążeniem dynamicznym. Wynik badania ma na celu ustalenie nośności oraz wskaźnika zagęszczenia. Jeśli do płyty zostanie podłączony również GPS, to uzyskamy współrzędne geograficzne danego terenu. Wszystkie wyniki można w zapisać do urządzenia USB. Płyta dynamiczna jest to urządzenie o niewielkim ciężarze, do którego niezbędny jest rejestrator do wskazania pomiaru oraz jego analizy.
Jaką rolę w badaniach gruntu odgrywa płyta dynamiczna?
Płyta dynamiczna nie wymaga obciążenia, a pomiary może przeprowadzić jedna osoba. Ponieważ całość badania jest bardzo szybka oraz nie wykorzystuje się do tego dodatkowych sprzętów, koszty pomiarów są zdecydowanie niskie. Badanie tym urządzeniem ma szerokie zastosowanie. Głównie polega na określeniu wskaźnika zagęszczenia podbudowy pod fundamenty, powierzchnie drogowe i parkingowe, oraz kanalizacje. Badanie płyta dynamiczną zlecić może zarówno deweloper, firmy drogowe jak i osoby prywatne. Badania płytą dynamiczną dają możliwość prawidłowego wykonywania prac ziemnych według projektu. W razie złego wyniku można zastosować metodę zagęszczenia warstwy podłoża. Firma Met-Geo prowadzi badania w zakresie badań geofizycznych, geologicznych, oraz geotechnicznych. Zatrudniona kadra posiada duże doświadczenie i kwalifikacje do wykonywania prac badawczych.
KWALIFIKACJE GEOLOGICZNE. CO OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE KATEGORIE? - przeczytaj na naszym blogu